Produkty typu torebki, reklamówki z których często korzystamy są wytwarzane z polietylenu. Jest to polimer etenu. Symbolem przemysłowym polietylenu jest znak (PE). Czym charakteryzują się folię polietylenowe?
Głównie tym, że łatwo przepuszczają pary substancji organicznych, nie są odporne na węglowodory i ich chloropochodne. Są także odporne na działanie roztworu kwasów, zasad, soli, niskich temperatur. Polietylen znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyślę, ponieważ produkuje się z niego folie, rury, pojemniki, narty, markery, zmywacze do paznokci, toniki. W takich dyscyplinach jak wspinaczka stosuje się liny plecione z polietylenu.
Polietylen dzieli się na cztery zasadnicze grypu:
- PE-HD (high density PE, PE-HD) – Polietylen o dużej gęstości. Otrzymywany przez polimeryzację niskociśnieniową. Jest twardszy w porównaniu z PE-LD, ma wyższą wytrzymałość mechaniczną, wyższą temperaturę topnienia (125 °C), wyższą barierowość w stosunku do gazów i wyższą odporność chemiczną, wykazuje większą kruchość w niższych temperaturach, jest mniej przezroczysty (mlecznobiały). Najpopularniejsze handlowe odmiany PE-HD to PE 80 i PE 100. Gęstość – 0,94-0,96 g/cm³.
- MDPE (medium density PE) – o średniej gęstości. Gęstość – 0,926-0,940 g/cm³.
- PE-LD (low density PE) – Polietylen niskiej gęstości – Jest przezroczysty, giętki i miękki, zachowuje elastyczność w niskiej temperaturze (nawet do –60 °C), bezwonny, całkowicie obojętny fizjologicznie, przepuszczalny dla gazów (tlenu i dwutlenku węgla)i substancji aromatycznych (zapachów), natomiast mało przepuszczalny dla pary wodnej, podatny na zgrzewanie, mało odporny na wyższe temperatury. Gęstość – 0,915-0,935 g/cm³.
- LLDPE (linear low density PE) – niskociśnieniowy liniowy PE o niskiej gęstości (krótkie, nierozgałęzione łańcuchy powstają w wynikukopolimeryzacji etenu z alkenami o dłuższych łańcuchach). Gęstość – 0,915-0,935 g/cm³.
(źródło: www.wikipedia.org)
Tak wygląda polietylen przed obróbką, z której powstają torebki i reklamówki:

polietylen